Adana Hava Durumu

Adana Hava Durumu

Adana Hava Durumu Tahminleri

Adana 5 günlük hava durumu tahminleri:

Bugün

hava durumu ikonu
28°C
Rüzgar Bilgileri
Rüzgar1.7 mps
Rüzgar Gülü Güney-Güneydoğu

Diğer Bilgiler
Yağmur : 0 mm
Basınç : 1009.0 hPa
Gün Doğuşu : 05:19 Gün Batımı : 20:01

Pazar

En düşük sıcaklık : 22
blank 31 °C
Açık

Pazartesi

En düşük sıcaklık : 22
blank 30 °C
Az bulutlu ve açık

Adana iklimi dikkate alındığında kış aylarında  çoğunlukla yağmur görülürken şehre nadiren kar yağar. Kışları dahi hava çoğunlukla ılımandır. Şehirde en soğuk ay 5.6°C – 12.5°C arasında aldığı değerler ile ocak, en sıcak ay ise 23°C – 36°C arasında aldığı ortalama değerler ile  ağustostur.

Yaz aylarında ise hava çok sıcak ve kurak geçmektedir. Öyle ki bu sıcaklık 12 Haziran 2012 tarihinde 45 °C  olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sıcaklardan kaçmak için Çukurova bölgesinde halk, yaylalara çıkmaktadır.

Adana Meteoroloji verileri dikkate alındığında en nemli ayın %67 ortalama bağıl nem oranıyla Ocak ayıdır. Nem değerinin en az olduğu aylar ise %47 ortalama bağıl nem oranı ile Ekim ve Kasım aylarıdır. Günlerin en kısa olduğu ay ise günlük ortalama 9.7 saat gün ışığı alma süresi ile Aralık ayıdır.

Adana Ortalama Nem Grafiği

Şehirde tüm yıl boyunca ortalama 114,8 gün boyunca yağmur yağar ve bu yağmurlar 628 mm’ye (24,72″) kadar yağış toplamaktadır. Ultraviole İndeksin yani güneşin tam tepede iken dünyaya ulaşması beklenen ve insan için zararlı olabilecek radyasyon miktarının en düşük olduğu Ocak ve Aralık aylarıdır. Bu aylarda UV indeksinin değeri 3’tür. Adana’da UV indeksinin en yüksek olduğu aylar Haziran ve Ağustos aylarıdır ve sözü edilen aylarda indeksin değeri 7 olmaktadır. Özellikle vatandaşların hava sıcaklığının yükseldiği Haziran ve Ağustos aylarında sokağa çıkarken dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bu şehirde en soğuk (en düşük ortalama düşük sıcaklığa sahip) ay  5,6°C sıcaklık değeriyle Ocak ayıdır. Atmosfer basıncının en yüksek olduğu ay Aralık’tır (1019,1 mbar). Atmosfer basıncının en düşük olduğu ay Temmuz’dur (1006.8 mbar). Ortalamalar dikkate alındığında Adana için  en rüzgarlı ay  ortalama 10 km/s  hız ile Ocak ayıdır.

Şehirde yağışlı gün sayısının en fazla olduğu ay Mart (13,8 gün) ayıdır. En az yağışın olduğu ay ise ortalama 4,2 gün ile Temmuz ayıdır. Güneş ışığının en az olduğu aylar Ocak ve Aralık’tır. Bu aylarda ortalama güneş ışığı 5,9 saattir.

Adana Bitki Örtüsü

Adana’nın bitki örtüsü, yaz kuraklığına dayanabilen, her daim yeşil kalabilen makilerdir.800 metre’den sonra ormanla karşılaşılmaktadır.

Tarıma oldukça elverişli düz arazilerin çok olduğu Çukurova bölgesinde yer alan Adana’da 2.5 milyondan fazla insan yaşamaktadır.

Adana Hakkında Yararlı Kaynaklar :

 

Adana iklimi ve hava durumu tahminlerini dikkate alarak gezilerinizi veya etkinliklerinizi planlayabilirsiniz.

 


] }

Site Duyuruları

Mobil Uygulama

Android telefonlar için geliştirilmiş olan uygulamayı aşağıdaki resime tıklayarak indirebilirsiniz.

havadurumusorgula mobil aplikasyon